Lista de Usuarios Etiquetados

Resultados 1 al 1 de 1
 1. #1

  Fecha de ingreso
  28 nov, 21
  Pais
  Argentina Argentina
  Ubicación
  Amikal
  Edad
  41
  Mensajes
  39,611
  Post Thanks / Like
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  Se conectó hace
  11 dķas
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Quoted
  0 Post(s)

  rregullon sheqerin nė gjak - »Si tė ulim sheqerin nė gjak o0c

  »Vuani nga diabeti? Si tė ulni nivelin e sheqerit nė gjak nė kushte shtėpie.

  .

  »BARNAT PėR ULJEN E SHEQERIT Nė GJAK -> http://monarh.top/sq/diasq/diasq.html

  .

  .

  .

  .

  .

  DIABETI Diabeti ėshtė sėmundje nė tė cilėn trupi nuk pėrdor nė mėnyrėn e duhur hormonin pankreatik tė quajtur insulinė. Insulina ndihmon trupin tė pėrdorė glukozėn (sheqerin) efektivisht. Normalisht, insulina lejon glukozėn tė hyjė nė qeliza dhe tė pėrdoret si energji.
  Nė vlera normale, sheqeri nė gjak hyn nė tė gjitha indet e trupit. Nėse si rezultat i sėmundjes vėrehen ndryshime tė sėmundjes nė tregues, personi diagnostikohet hiperglicemi ose hipoglicemi. Pėr tė zbuluar nė kohė shkeljet dhe pėr tė parandaluar diabetin, rekomandohet tė matni rregullisht nivelin e glukozės nė gjak .
  diabeti 2 insulinė
  shkaqet e sheqerit nė gjak tė lartė
  simptomat e sheqerit nė gjak tė lartė
  ilaēe pėr diabetin
  hormoni i uljes sė glukozės nė gjak
  sheqeri i ulėt nė gjak pėrcakton
  ēfarė tė hani me diabet
  testi i glukozės nė gjak
  sheqeri nė gjak gjatė shtatzėnisė
  ilaēe pėr uljen e sheqerit nė gjak
  sheqeri nė gjak pas konsumit tė shėndetshėm
  Derisa shkaku pėr tipin 1 mbetet i panjohur dhe nuk mund tė parandalohet, deri nė 80 pėr qind tė rasteve tė diabetit tė tipit 2 mund tė parandalohen duke bėrė ndryshime tė thjeshta nė mėnyrėn e jetesės. Pėr tė shėnuar Ditėn Botėrore tė Diabetit mė 14 nėntor, le tė hedhim njė disa mėnyrave pėr tė Ndonjėherė njė birė nė mushkėri ndodh pa ndonjė arsye tė dukshme ose ndonjė shkak tė dukshėm. Ky lloj i mushkėrive tė shpuara ėshtė mė i zakonshėm tek burrat e gjatė dhe tė dobėt qė pinė duhan. Njerėzit me diabet tip 1 nė pėrgjithėsi kėrkojnė trajtim tė pėrditshėm insulinė pėr tė mbėshtetur jetėn. Type Diabetes 2 Pankreasit secretes insulinė, por trupi ėshtė i pjesėrisht apo plotėsisht tė paaftė pėr tė pėrdorur insulinėn. Kjo ėshtė referuar disa herė si rezistenca e insulinės.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  Fecha de ingreso
  Always
  Ubicación
  Advertising world
  Edad
  2010
  Mensajes
  Many
   

Permisos de publicación

 • No puedes crear nuevos temas
 • No puedes responder temas
 • No puedes subir archivos adjuntos
 • No puedes editar tus mensajes
 •